Copyright 2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

 

Twoja organizacja/instytucja szuka wolontariusza? A może grupy wolontariuszy? Chcesz się dowiedzieć, na jakich zasadach i czy w ogóle możesz skorzystać z pomocy wolontariuszy? Dobrze trafiłeś! Tutaj znajdziesz odpowiedź na dręczące Cię pytania.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku i wolontariacie wolontariusze mogą świadczyć swoją pomoc w: organizacjach pozarządowych, organizacjach pożytku publicznego itp.

Każda organizacja/instytucja, która chce skorzystać z pomocy wolontariusza/y powinna zgłosić się do nas czyli do Centrum Wolontariatu „POSREDNIAK”.

Rekrutujemy wolontariuszy na podstawie oferty pracy złożonej przez organizację pozarządową czy instytucję.

Zanim zaczniecie współpracę z wolontariuszem spróbujecie odpowiedzieć na kilka pytań:

co może robić wolontariusz w Twojej organizacji/instytucji?

Zastanów się do czego potrzebny Ci wolontariusz. Jakie zadania mógłby wykonywać, co mógłby robić, w czym mógłby pomóc Twojej organizacji? Spisz wszystkie czynności czy zadania, które chcesz powierzyć wolontariuszowi. Im dokładniej przemyślisz tę kwestię tym łatwiej będzie pozyskać wolontariusza i później współpracować z nim..

czy masz miejsce dla wolontariusza?

Zastanów się nad czasem i miejscem pracy wolontariusza, czyli kiedy i gdzie ma przychodzić wolontariusz. Gdzie ma wykonywać to co mu powierzysz - czy u siebie w domu, czy w twojej organizacji czy może jeszcze gdzieś indziej? Przygotuj dla niego odpowiednie miejsce i wyposażenie - np. jeśli ma pomagać w nauce dzieciom musi mieć do tego spokoje, odosobnione miejsce ze stolikiem, jeśli ma pomagać w prowadzeniu korespondencji elektronicznej w twoim biurze musi mieć dostęp do komputera itp. Pomyśl kiedy chciałbyś, żeby wolontariusz przychodził i na jaki czas - czy ma być to poniedziałek rano czy sobota w południe?

jaki wolontariusz jest  Ci potrzebny?

Zbuduj portret wolontariusza, którego chcesz zatrudnić - pomyśl o wieku wolontariusza, jego wykształceniu, umiejętnościach i doświadczeniu. Kto mógłby najlepiej wykonać powierzone przez Ciebie zadania - czy gimnazjalistka, czy student czy pani na emeryturze? Zastanów się też co może zachęcić wolontariusza do pomocy właśnie twojej organizacji.

biurokracja musi być…

Pamiętaj o załatwieniu wszelkich formalności - podpisaniu porozumienia, ubezpieczeniu wolontariusza i przedstawienia mu zasad BHP. Jeśli współpracujesz z większą ilością wolontariuszy zrób ich rejestr. Wszystkie dane trzymaj uporządkowane w jednym miejscu - tak byś łatwo odnalazł dokumenty np. w razie wypadku z udziałem wolontariusza.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG
  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png